Ziņas
Izstāde “Vecā gludekļa stāsts” Otrdiena, 06 Februāris 2018 08:19

Izstāde “Vecā gludekļa stāsts”

Informācijas autors: Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs
2018.gada 9.februārī Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā (Rīgas ielā 8) tika atklāta daugavpilieša Ivana Mateša seno gludekļu privātkolekcijas izstāde “Vecā gludekļa stāsts”.
Katru gadu pasaulē parādās arvien jaunas tehniskās ierīces, kas atvieglo mūsu dzīvi mājās, darbā un atpūtā. Bet pavisam nesen, vien pirms kādiem 100 gadiem, pat gludināšana bija kā sarežģīts un piņķerīgs pasākums, kas prasīja ne mazums pacietības un fiziskā spēku.

Mūsu senču iedzīve nebija iedomājama bez gludekļa, kas bija ne tikai kā lietderīga ierīce, bet arī kā turīguma rādītājs. Daudzi gludekļi tika izgatavoti ne vien kā praktisks priekšmets, bet arī kā augstas mākslas darbs, bagātīgi dekorēts, izgreznots ar lējuma figūrām un kalumiem.

Daži no moderno gludekļu priekšgājējiem bija īsti mākslas darbi. Saprotams, ka tie nevar līdzināties ērtajiem un tehnoloģiskajiem mūsdienu modeļiem, toties tie ir kļuvuši par kolekcionēšanas un vēstures izpētes objektiem. Pirms gludeklis pārtapa par augsti tehnoloģisku ierīci, tas izgāja cauri daudzu gadsimtu vēsturei – no sākotnējā gludināmā akmeņa un velējamā dēļa, pārveidojoties par ogļu, spirta, gāzes, un beigās – par mūsdienu elektrisko gludekli.

Izstādes pamatā ir vairāk kā 70 dažādu tipu seno gludekļu, kas nākuši no daugavpilieša Ivana Mateša kolekcijas.

Izstāde skatāma līdz 2018. gada 29. aprīlim.

Savukārt no 12.februāra līdz 29.aprīlim muzejs aicina apmeklēt jaunu interaktīvo programmu “Ceļojums gludekļu pasaulē”, kuras dalībnieki varēs neparastā veidā iepazīties ar izstādi un piedalīties unikālā meistardarbnīcā, veidojot mākslas darbu ar gludekļa palīdzību. Programma domāta bērnudārzu vecāko grupiņu audzēkņiem un 1.-6.klašu skolēniem. Iepriekšējā pieteikšanās grupām pa tālr. 654 24155, 20203713. 

Uz tikšanos muzejā! 
Класс!